Verktyg

Skriv ut sida
Share |

Vägar & trafik

Norra Länken vid Karlberg. Foto: Truls Nord

På- och avfartsleder från Norra Länken vid Karlberg i Stockholm. Den första delen av Norra Länken invigdes 1991 och förbinder E4 vid Haga Norra med Essingeleden. I genomsnitt trafikeras Essingeleden med ca 160 000 fordon/dygn. Foto: Truls Nord

Fordon och farkoster har alltid varit beroende av vägar för sin framfart. Transportinfrastrukturen är avgörande för hur snabbt man kommer fram.

Det finns så många olika sätt att åka på - med båt eller bil, på tåg, flygplan eller hästrygg. Hur snabbt du kommer fram och hur bekymmersfritt resan har varit beror till hög grad på utvecklingen av transportnätet.

På museet är det viktigt att kunna berätta om hur vattenvägar, bilvägar, och flygtrafiken har utvecklats för att möta våra krav på snabba transporter.

I våra samlingar finns föremål, bilder och arkivhandlingar som hjälper oss med den berättelsen.

Kontakta sidansvarig Chris Hinchcliffe

Senast uppdaterad: 2009-11-26

Just nu

Tekniska museet   |   Museivägen 7, Box 27842, 115 93 Stockholm   |   Tel: 08-450 56 00   |   Fax: 08-450 56 01   |   info@tekniskamuseet.se   |   Om webbplatsen