
Thulin stjärnmotor. Foto: Nisse Cronestrand
Samlingen är en rik källa för förståelsen av vårt kulturarv och den tekniska utvecklingen. Föremålen kan användas i våra utställningar eller lånas ut till andra institutioner. Omkring 4 500 föremål brukar vara utställda åt gången och resten förvaras i olika typer av magasin. Föremålen kan också studeras av enskilda personer och forskare. Vi hjälper gärna dig att studera föremål som du är intresserad av.
Insamlingen av föremål har pågått sedan Tekniska museet bildades 1924. Grunden till samlingen lades genom att man tog tillvara många av de föremål som hade varit utställda i Jubileumsutställningen i Göteborg 1923. En stor mängd föremål skänktes också tidigt av Kungliga Tekniska Högskolan som hade egna stora samlingar med teknik- och industrihistoriska föremål.
1936 flyttade Tekniska museet sina utställningar och magasin från tillfälliga lokaler till det nybyggda museet på Kungl. Djurgården. Redan 1940 hade 45 procent av dagens föremålssamling samling bildats.
Idag är vi mycket restriktiva i vilka föremål vi samlar in. Dels naturligtvis beroende på att det idag i samlingen redan finns exempel på en rad olika produkter, maskiner och verktyg, men dels på att vi inte har obegränsade resurser och utrymme.
Vi lever i en värld av ständigt pågående teknisk utveckling, och Tekniska museets insamlingsområde växer ju i takt med att det teknikhistoriska landskapet expanderar. Museet arbetar därför ständigt för att skapa nya utrymmen för föremålssamlingen utöver dagens dryga 5 000 m² magasinsyta.
De flesta föremålen i samlingen är tillverkade under perioden 1890-1930. Det gör att den allra största föremålsgruppen har anknytning antingen till järn- och ståltillverkning eller till kraftförsörjning. Tekniska museet har troligen den största samlingen i Sverige av föremål av detta slag.
En stor mängd föremål kommer också från metall- och kemisk industri. Optik, instrument och transportmedel är andra stora grupper. Variationsrikedomen är stor. Här finns allt ifrån polletter till olika typer av automater, frimärken med industrihistoriskt motiv och knappnålar till lokomotiv, flygplan, bilar och ångmaskiner.
Om du har frågor som rör föremål eller vill studera föremål som du tror finns i museets samling så hör av dig! Även om vi inte har resurser att ha ansvariga för olika områden inom museets intressesfär, försöker vi hjälpa dig med att hitta någon som kan mer. Vi försöker också besvara frågor som rör vård och bevarande av teknikhistoriskt material.
Senast uppdaterad: 2010-08-26
Det Svenska Flyget firar sitt 100-årsjubileum 2010. Under Stockholms flygfestival 21 - 22 augusti bjöd Tekniska museet på en historisk flyguppvisning med sitt Blériot XI flygplan på själva platsen för Stockholms allra första flygdagar 1910.
Föremålsgruppen på Tekniska museet sköter förvaltningen av föremålssamlingen. Gruppchef är Kjell Karlsson:
Tel. 08-450 56 55
Fax. 08-450 56 01
E-post föremål
Under 2010 kommer vi att lansera ett nytt databassök på vår egen webbplats.
Tills vidare kan du söka i Tekniska museets databas på Riksantikvarieämbetets söktjänst Kringla.
Tekniska museet | Museivägen 7, Box 27842, 115 93 Stockholm | Tel: 08-450 56 00 | Fax: 08-450 56 01 | info@tekniskamuseet.se | Om webbplatsen