Verktyg

Skriv ut sida
Share |

Så arbetar vi

Kunden i fokus - så når vi målen.

Processorienterat arbetssätt

Tekniska museet arbetar processorienterat. Målet med processarbetet är att sätta kunden i fokus genom att tillsammans arbeta för enkelhet, tydlighet och ständiga förbättringar av verksamheten. Det långsiktiga målet är att etablera ett generellt processtänkande i organisationen och tillämpa ett processorienterat arbetssätt i all den verksamhet där så är lämpligt.

JAMMT — att tänka på jämt

Tekniska museet har valt att ta ett helhetsgrepp kring frågor som rör jämställdhet, arbetsmiljö, mångfald, miljö och tillgänglighet under begreppet JAMMT. Övergripande mål är att JAMMT ska genomsyra hela Tekniska museets verksamhet, såväl den interna som den utåtriktade och finnas som en aktiv del i personalens medvetande i det dagliga arbetet. JAMMT-aspekter ska beaktas i alla beslutsunderlag. För att driva och stimulera arbetet med JAMMT-frågorna har vi utsett interna samordnare för respektive område.

Kontakt och mer information: Ann Follin

Senast uppdaterad: 2009-11-26

Tekniska museet   |   Museivägen 7, Box 27842, 115 93 Stockholm   |   Tel: 08-450 56 00   |   Fax: 08-450 56 01   |   info@tekniskamuseet.se   |   Om webbplatsen