

Bli en innovatör i 100 Innovationer. Foto: Anna Gerdén
Låt eleverna göra tv-program i en riktig studiomiljö, skapa en klimatsmart framtidsvärld, eller delta i en innovationsworkshop!
Hos oss finns mängder av möjligheter till skapande verksamhet!
För att förenkla erbjuder vi Skolpaket som till ett förmånligt pris innehåller visning med workshop, byggverkstad, film i Cino4 samt rabatt på övriga skolprogram.
Du kan boka Skolpaket på tema innovation, kommunikation, konstruktion, energi & klimat - eller fritt kombinera ur hela vårt utbud under Skolprogram.
Här nedan finns några utvalda tips på skapande verksamhet:
Nu har vi öppnat vår nya stora utställning, där svenska folket har fått välja ut de viktigaste 100 innovationerna genom tiderna. Här kan eleverna själva bli uppfinnare och uppmuntras till egen kreativitet, problemlösning och intresse för entreprenörskap.
Programmet kan kombineras med robotverkstad och filmupplevelse i Cino4.
Vill ni ha en introduktion till robotteknik och grunderna till programmering? Eleverna får uppdrag som ska lösas med hjälp av roboten - och kreativitet, matematiskt och logiskt tänkande.
Skapa kring konstruktion, design och form i det snillrika materialet 4DFrame, som på ett lekfullt sätt visualiserar bl a geometri och hållfasthet. Programmet kan kombineras med Cino4-filmen "Bära eller brista" och visning och workshop i utställningen Christopher Polhem - tillbaka till framtiden.
Utmana eleverna att ta ställning i livsstilsfrågor som påverkar vår miljö. På ett interaktivt sätt visar workshopen hur konsumtion, återvinning, boende, mat och resande påverkar vår energiförbrukning. Detta ställs i relation till klimatmålen för 2010 och 2020.
Programmet kan kombineras med en byggverkstad och Cino4-film på samma tema.
I Studion får eleverna uppleva hur det går till att producera tv- och radioprogram live, eller skapa en tidning från start till mål. Fokus ligger på nyhetsförmedling men det går även att använda för egna teman som ni arbetar med i skolan.
Programmet kan kombineras med studiebesök på SVT, samt med visning och workshop i vår utställning Kom.nu.då och en filmupplevelse i Cino4.
Kontakta skolbokningen för att boka befintligt skolprogram eller om du vill diskutera hur vi tillsammans kan göra ett specialanpassat upplägg för just ert Skapande skola-projekt.
Senast uppdaterad: 2012-11-22