
Pressmeddelande 2009-06-24
Ytterligare fakta har kommit på bordet. I måndags hade museet en incident med brand i en spånsug i museets snickeri. Branden släcktes av ansvarig personal och resterna av det släckta materialet fördes ut ur lokalen och begjöts därefter med vatten och skum. Flera efterkontroller gjordes under så väl måndagen som tisdagen.
- Polisen ser detta som en olyckshändelse och inte orsakad av slarv eller oaktsamhet, säger Ann Follin, museidirektör på Tekniska museet. Ansvarig person upptäckte branden, gjorde allt för att släcka den, agerade omdömesfullt samt gjorde flera efterkontroller. Dessvärre, kan vi tyvärr konstatera, att detta uppenbarligen inte varit tillräckligt, fortsätter hon.
Ann Follin, museidirektör, (mob) 0705-40 56 63
Ulrika Forsberg, kommunikationschef, (mob) 0739-62 42 97
Tekniska museet verkar för att öka allmänhetens och speciellt ungdomars intresse för teknik och naturvetenskap på ett lustfyllt och inspirerande sätt. Museet har också i uppdrag att förvalta och vårda Sveriges industriella och tekniska kulturarv. Tekniska museet är Sveriges största tekniska museum och hade 318 240 besökare 2009.
Museivägen 7, Gärdet i Stockholm.
Buss 69 till Museiparken.
Vackra promenad- och cykelvägar utmed Djurgårdsbrunnskanalen.
Mån – fre kl 10 – 17. Ons till kl 20
Lör – sön kl 11 – 17
Bibliotek & arkiv: Ons kl 13 – 17
Barn 0-6 år gratis | 7-18 år: 40 kr
Vuxen: 120 kr
Tekniska museet
Box 27842 | 115 93 Stockholm
Tel: 08-450 56 00
info[at]tekniskamuseet.se
